طراحی رایگان ممنوع

کار طراح رایگان نیست!

چند وقتی ست در ایران، از روش دام گذاری به شیوه رایگان، منزلت کار طراحی را به صفر رسانده اند و با تبلیغات گسترده در عرصه خدمات چاپی یا تولید محتوای بصری رسانه ای، با اعلام رایگان بودن بخش طراحی، توقعات مردم را از این شغل، که هم نیاز به مهارت و دانش بالا دارد و هم توانایی فکر کردن و خلاقیت، به حد یک کار پیش پا افتاده و بی ارزش پایین آورده اند!

این در حالی‌ست که، پشت پرده، حقوق ثابت طراح پرداخت می‌شود، در عین حال، در محاسبات هزینه‌های چاپی و یا فروش رسانه، هزینه طراحی هم لحاظ می‌شود، اما با گفتن این حرف که بخش طراحی، رایگان است، مشتریان را به سمت خود می کشانند، که بجای برد – برد – برد، بیشتر، برد-باخت-باخت است! در حقیقت در این چرخه فقط چاپخانه یا رسانه-فروش، با این ترفند برد می‌کند و مشتری در دام افتاده و طراح نیز منزلت شغلی خود را در جامعه از دست می‌دهد!

امیدواریم هیچوقت یک بنگاه یا آژانس تبلیغاتی، به فکر منافع کوتاه مدت خود نباشد و با بی ارزش کردن ماهیت یک شغل و رایگان فروشی آن، بدنبال سودآوری نباشد. اگر راست می‌گویید، پول‌های گزافی که برای چاپ یا پخش رسانه‌ای می‌گیرید را رایگان اعلام کنید!

error: Content is protected !!