استراتژی از دیدگاه مینتزبرگ

استراتژی در ذهن - انواع استراتژی

استراتژی یا راهبرد: راه رسیدن به هدف

استراتژی از منظر نظریه پرداز معروف در این حوزه، هنری مینتزبرگ، می تواند شامل ۵ نوع مختلف باشد که به مدل ۵Ps در استراتژی یا مدل مینتزبرگ معروف شده که شامل: طرح(برنامه)، ترفند(نیرنگ)، الگو(چارچوب)، موقعیت(جایگاه) و دورنما(دیدگاه) است. در انگلیسی این پنج دیدگاه اختصار کلمات (plan – ploy – pattern – position – perspective) هستند.

استراتژی از دیدگاه مینتزبرگ -5Ps of Strategyدر منظر یا دیدگاه طرح یا برنامه به استراتژی، برای رسیدن به هدف، باید برنامه ای دوراندیشانه و آگاهانه و قدم به قدم و پیش دستانه برای فتح آینده تدوین کنیم.

در منظر ترفند یا نیرنگ به استراتژی، برای رسیدن به هدف، حواس رقبا را به چیزی که نمایش می دهیم پرت می کنیم و کار دیگری را پیش می گیریم! در این دیدگاه یک نمایش ظاهری زیرکانه، با هدف فریب دادن و به شکست کشاندن رقبا ایجاد می کنیم.

در منظر الگو به استراتژی، برای رسیدن به هدف، از یک الگوی پاسخ گرفته شده و تکرار پذیر بهره می بریم. در این دیدگاه استراتژی، یک مجموعه پایدار و تکرارشونده از رفتارهای موفق است.

در منظر جایگاه یابی به استراتژی، برای رسیدن به هدف، با بررسی محیطی و رقبا، جایگاه و قلمرو خود را مشخص می کنیم و برای آن می جنگیم! در این دیدگاه استراتژی، تلاش برای شناسایی، تسلط بر و دفاع از، یک جایگاه جذاب، ترجیحاً کم رقابت و سودآور در محیط خارجی سازمان است.

در منظر دورنما یا پرسکتیو به استراتژی، برای رسیدن به هدف، طرحی را که در ذهن داریم اجرایی کرده و محیط را با خود همراه می کنیم. در این دیدگاه استراتژی، تلاش برای صدور دیدگاه های تخصصی، ارزشی، اعتقادی درون سازمانی ترجیحاً بصورت مشترک به دنیای خارج از آن است.

شاید بد نباشد توضیحاتی در مورد مینتزبرگ و آثار او نیز داشته باشیم:

هنری مینتزبرگ، پروفسور بازرگانی و مدیریت در دانشگاه مک گیل کاناداست و یکی از برجسته ترین نظریه پردازان و محققان حوزه استراتژی کسب وکار محسوب می شود. او مدرک دکترای تخصصی خود را در سال ۱۹۶۸ میلادی از دانشگاه MIT در رشته مدیریت دریافت نمود و از آن زمان تاکنون به پژوهش و تدریس در مدیریت و استراتژی پرداخته است. از جمله افتخاراتش، دوبار دریافت جایزه مک کینزی به خاطر مقالاتش در ژورنال Harvard Business Review است. از میان مشهورترین کتاب هایی که در حوزه استراتژی بازرگانی منتشر کرده است می توان از کتاب های فرآیند استراتژی (The Strategy Process) در سال ۱۹۹۱، ظهور و سقوط برنامه ریزی استراتژیک: بازشناسی نقش ها برای برنامه ریزی، برنامه ها و برنامه ریزان (The Rise and Fall of Strategic Planning: Reconceiving the Roles for Planning, Plans, Planners) در سال ۱۹۹۴، جنگل استراتژی (Strategy Safari) در سال ۱۹۹۸، استراتژی Bites Back در سال ۲۰۰۵، و پیگیری استراتژی ها: به سوی یک نظریه عمومی برای شکل گیری استراتژی (Tracking Strategies: Toward a General Theory of Strategy Formation) در سال ۲۰۰۷ نام برد.

پرتره مینتزبرگ

وبسایت رسمی مینتزبرگ را می توانید در لینک زیر مشاهده بفرمایید:

http://www.mintzberg.org

همچنین می توانید برای مطالعه بیشتر، به مقاله پارادایم های مدیریت استراتژیک و همچنین مطلب استراتژی اقیانوس آبی و گونه شناسی استراتژی در مدیریت کسب و کار مراجعه نمایید.

error: Content is protected !!